V Ziyaretçiler - 1980’lerdeki versiyonu

English version80lerde V - İngilizce versiyonu80lerde V - İngilizce versiyonushapeimage_1_link_0
 

80’lerde Visitors

 

V (Ziyaretçiler) ilk defa Mayıs 1983’de Warner Bros Televizyonu tarafından toplam 4 saat metrajlı bir televizyon filmi olarak çekildi ve NBC Televizyon kanalında gösterime girdi. Yapımın arkasındaki deha, hem hikayenin yaratıcısı, hem de dizinin yapımcı yönetmeni olan Kenneth Johnson’dı. Yapımın reyting rekorları kırması üzerine, TV kanalı devamının çekilmesi için sipariş verdi. NBC aslında bir sonraki adım olarak haftalık çekilen bir dizi istiyordu, ancak Warner Bros o bütçeyle bunun mümkün olmadığını düşünüyordu.

Bundan bir sene sonra, toplam 6 saat süren V The Final Battle (Son Muharebe) çekilip gösterime girdi. Kenneth Johnson senaryonun yazımında önderlik etti ise de, projeyi kısa bir süre sonra terketti. Daniel Blatt ve Robert Singer, Ken’in kaldığı yerden devam etti.

V (Ziyaretçiler) Final Battle ile de başarılı olmuştu. NBC bu televizyon filminin haftalık diziye dönüştürülerek devamının getirilmesi konusunda ne gerekiyorsa yaptı ve her bir bölümü 1 milyon dolardan fazlaya mal olan V the Series çekildi. Dizi 1985 sonuna kadar devam etti.

 

Z (V) Zafer iÇin mi, ziyaretÇiler iÇin mi?

BAŞLICA OYUNCULAR

KONU

Çapı birkaç mil olan dev uzay gemileri ile Dünya’nın farklı ülkelerinden toplam 50 şehrin gökyüzünde boy gösterdikten sonra, her ülkenin kendi dilinde radyo yayını yaparak, Dünya’ya barış ve işbirliği için geldiklerini ve ilk temas için Birleşmiş Milletler genel sekreteri ile görüşmek istediklerini söylerler. Tamamen bizden biri gibi  insan (homo-sapiens) görünümünde olan Ziyaretçiler, gezegenlerindeki çevre sorunları yüzünden sadece Dünya’da bulunan bazı kimyasal maddeleri temin ederek hayatta kalabileceklerini, bunları sağladığımız takdirde sağlık (örn: kanserin tedavisi), tarım ve endüstri gibi alanlarda bilgi birikimlerini bizlerle paylaşarak adil bir alışveriş teklifinde bulunurlar.

Ancak gazeteci Mike Donovan, ziyaretçilerin ana gemisine sızarak gizli bazı bilgiler ele geçirir ve kamerasıyla ziyaretçilerin gerçek yüzüne ait görüntüler yakalar.

Ziyaretçilerin asıl amacı Dünya’daki suyun tamamını ele geçirmek, insanların bir kısmını, onların beynini yıkayarak kendi askerleri haline dönüştürmek, geri kalanı da yiyecek maddesi olarak kullanmaktır. Ayrıca göründükleri gibi insan değil, üzerlerine insan derisine benzeyen bir maddeden maske ve kılıf geçirmiş, gelişmiş kertenkeleye benzeyen bir yaratık türü oldukları, fare, örümcek ve insan dahil diğer memeli canlılarla beslendikleri ortaya çıkar.

Bu esnada bazı bilim adamları esrarengiz bir biçimde ortadan kaybolmaya başlar. Her ne kadar 80‘lerin teknolojisiyle dünyalıların ziyaretçilere karşı pek bir şansı olmasa da, ziyaretçiler, insanları daha da savunmasız bırakmak için,  ilk kurbanları olarak dünyalı bilim adamlarını seçip, onları ya ortadan kaldırmakta, ya da özel bir teknoloji ile beyinlerini yıkayıp kendi taraflarına geçirmektedir.

Artık bir grup aklı başında ve cesur insanın bu koşullarda yapabileceği bir tek şey kalmıştır, insanoğlu bağımsızlığını geri kazanmak için gizli bir yer altı direniş örgütü kurup, ziyaretçilere karşı savaşmak.